Weboldalunk további használatával jóváhagyja a cookie-k használatát az adatvédelmi nyilatkozatban foglaltak szerint.
Menü

Ezerarcú Kókusz

Ezerarcú Kókusz

Indiában úgy tartják, aki kókuszpálmát ültet, az egész életére gondoskodott a családjáról. Felhasználása ugyanis nagyon sokrétű. Egy évben nemcsak egyszer virágzik, lehetőség van rá, hogy többféle módon és időpontban szüreteljenek róla a virágtól a dióig. A kókusz tartalmaz magnéziumot, kalciumot, cinket és vasat is. Telítetlen zsírsavakban gazdag, ezért a szívbetegségek kialakulásának esélyét is jelentősen csökkenti. Kiváló csonterősítő. A hindu néphagyomány szerint 99 féle betegség gyógyítására jó a kókusz.

 

A Kókuszdió

 A történelem során a kókuszdió volt az őslakosok egyik alap élelmiszere, 61%-os élelmi rosttartalommal rendelkezik. A magbelet, vagy dióbelet kemény héj védi. Amikor a gyümölcs még nem teljesen érett, a magbél vizes és zselés anyag, könnyű emészthetősége miatt kedvelik. A kókusz húsa nemcsak finom, de nagyon tápláló is, és igen gazdag vitaminokban és ásványi anyagokban. Bőven van benne kalcium, kálium és magnézium, valamint hasznos elektrolitok. A kókuszfogyasztás támogatja az immunrendszert, a gyümölcs húsa vírus- és baktériumölő hatású, és segít elpusztítani a parazitákat is. Olyan különleges csonthéjasról van itt szó, mely fontos szereplője kell, hogy legyen a mindennapi étrendünknek, még ha nem is a trópusokon élünk. Nélkülözhetetlen terápiát nyújt számos, igen elterjedt civilizációs betegségben minden mellékhatás nélkül, minden korosztály számára.A kókusz a keleti konyha elmaradhatatlan alapanyaga, leggyakrabban thai és indiai receptekben találkozhatsz vele.

              Kókusz Reszelék (Hús)

 A kókuszbél ízletes és tápláló, frissen vagy szárítva fogyasztják. Különféle ételekhez, süteményekhez és édességekhez reszelve használják. Magyarországon a kókuszreszelék felhasználása talán a legismertebb, hiszen rengeteg édességünk alapanyaga.  A kókuszpálmán termő dióban lévő MCT zsírsavak a kókuszreszelékben is megmaradnak ezáltal karbantartja az agyműködést és a memóriát, nem tartalmaz koleszterint, és javítja a vércukor szintet is.Étvágycsökkentő hatása miatt nem meglepő, hogy népszerű csemege az olyan tinédzserek és felnőttek körében, akik odafigyelnek testsúlyukra. Bizonyított, hogy jó a belek tisztítására, és a székrekedés, valamint a vastagbélrák megelőzésére. Vegyszerek és tartósítószerek hozzáadása nélkül készül. Antibakteriális hatású élelmiszer, jótékonyan hat az immunrendszerre.

Kókuszliszt

 

A kókuszliszt kókuszhúsból készült, amelyet kiszárítottak és leőröltek. A Fülöp-szigetekről származik, amit először a kókusztej melléktermékként állítottak elő. A gyártás során a kókuszdiókat először felnyitják és a benne található vizet kiöntik. A kókuszhúst ezután levágják, leöblítik és lereszelik, hogy elválasszák a szilárd anyagot a tejtől. Ezt a terméket alacsony hőmérsékleten sütik addig, amíg nem szárad ki, majd leőrölik. Előnye hogy szénhidrátszegény, viszont fehérjében gazdag, így jóformán minden étrendbe beépíthető, inzulin rezisztensek és gluténérzékenyek is használhatják. Zsírjai kifejezetten hasznosak a szív egészséges működéséhez, kalóriatartalma alacsony. Bár enyhe kókuszíze van, más lisztekkel keverve ez könnyen semlegesíthető, esetleg felerősíthető. Felhasználásnál másképp viselkedik, mint a hagyományos lisztek. Azonnal magába szív minden folyadékot, így nem kell belőle sok. 

                   Kókuszvíz

 

A kókuszvíz a kókuszban lévő lé. A kókusztejet a kókusz húsából nyerik. A legjobb kókuszvíz az éretlen zöld kókuszból nyerhető, amikor a hús még zselés állapotban van. A kókusz nagyon biztonságos étel, az anyatej után elsőként fogyasztható táplálék csecsemők számára. A fejlődő országokban kókuszvízzel nevelik azokat a csecsemőket, akiket édesanyjuk nem képes szoptatni, vagy ahol egyszerűen csak sok gyerek van. A kókuszvizet csecsemőtápszerrel is lehet keverni.
A zöld, éretlen kókuszdióban lévő víz és zselés anyag nagyon könnyen emészthető, és alacsony a rosttartalma.  Alkalmazzák a székrekedés, gyomorrontás és hányás kezelésére is, az aludttejet pedig gyomorpanaszokra. A kókuszvíz a legjobb lúgképző és ezzel együtt az egyik legegészségesebb ital napjainkban.A kókuszvíz fogyasztása nemcsak azért ajánlatos, hogy megőrizzük egészségünket, állóképességünket és hogy jó eredményeket érjünk el a sportban, ideális ital betegség utáni lábadozás esetén is, főleg szív-és gyomoroperáció után. A kókuszvíz olyan zsírsavat tartalmaz, amely képes kivonni a zsírszövetben elraktározódott higanyt. Ugyanakkor a kókuszvízben lévő kéntartalmú aminosavak megkötik a higanyt, és megállítják szétterjedését 
a szervezetben.

 

 

Kókusztej és krém                     

A kókusztej nem közvetlenül a dióban található. A gyümölcshúst pürésítik vízzel és a keletkezett elegyet anyag-szűrőn keresztül szűrik meg.A kókusztej ugyan nem gazdag kalciumban, de igen sok foszfort tartalmaz. A foszfor pedig nélkülözhetetlen a szervezet számára, a csontok erősségéhez.Ha kinyitunk egy doboz kókusztejet, jó illat és kellemes íz jelzi a megfelelő minőséget. A kókusztejet általában főzéshez használják, és a többi hozzávaló (só, ecet és fűszerek) nélkül nem túlságosan ízletes. A kókuszkrém a kókusztej kivonata. A tehéntej föléhez hasonlóan a kókusztej felszínén is hártya képződik. A kókuszkrém a kókusztejhez hasonló kiszerelésben vásárolható meg. Az ázsiai konyha hasonlóan használja fel a kókuszkrémet, mint ahogy a nyugati a tejfölt, vagyis elsősorban csípős fűszerek „szelídítésére” és az étel ízletesebbé varázslására.

 

Kókuszvirág Cukor

 

Nagy újdonságnak számít a kókuszcukor, vagy más néven, a kókuszvirág cukor. Glikémiás indexe 35, tehát alacsonynak számít, de egyelőre még annyira újdonságnak számít, hogy sok vizsgálatot még nem folytattak le a szervezetre gyakorolt hatásával kapcsolatban. Valójában kókuszvirág nektárjából készült cukorról van szó. Nagy része (80%) szacharóz – kettős szénhidrát -, 3-9%-a szőlőcukor – egyszerű szénhidrát. A benne lévő kalória és szénhidrát mennyisége közel azonos a répacukoréval, ám tartalmaz kevés inulint (növényi rost) és „magas” az ásványi anyag és vitamin tartalma is. Ezek közül a legjelentősebb ásványi anyagok a vas, a cink, a kalcium és a kálium. Alacsony a glikémiás indexe, de magas szénhidrát tartalma miatt nem kifejezetten ajánlható szénhidrát anyagcsere problémával küzdőknek. A kókuszvirág cukor alkalmas sütésre, főzésre, kellemes ízű természetes édesítő. Íze a barna cukorra, nádcukorra hasonlít.

 

Kókuszolaj, Kókuszzsír  

 

Amíg a kókuszolaj folyékony halmazállapotra utal, addig a kókuszzsír szilárdra. A kókuszolaj készítése helyén, illetve kinyerésekor folyékony. A természetes kókuszolaj 24 ºC-on kezd megdermedni, tehát Európában nyár kivételével általában szilárd halmazállapotú.
   A hidegen sajtolt kókuszolaj kellemes kókuszillatú és kissé kókusz ízű. Koleszterinmentes, egészségjavító hatású. Serkenti az anyagcserét, elősegíti a zsírégetést és gátolja a zsír lerakódását. Azonnali energiát ad, és elősegíti a fogyást. A kókuszzsír emésztéséhez nem szükséges lipáz enzim, ezért diétázók, gyomor, máj, epe, hasnyálmirigy betegségben vagy zsíremésztési zavarban szenvedők is használhatják. Laurinsav tartalma miatt erősíti az immunrendszert, amely az anyatejben is megtalálható. Mikrobák, gombák (pl. Candida), de infuenza-vírusok ellen is hat. Cukorbetegek diétájába jól beilleszthető és hasznos, mert fokozza az inzulintermelést és koordinálja a vércukor felhasználását. Tartalmaz magnéziumot, sok káliumot, cinket és vasat. Természetes E-vitamin tartalma is fontos a szervezetnek. Telítetlen zsírsav tartalma megakadályozza a szívbetegség kialakulását. Egy kókuszdióban annyi fehérje van, mint egy szelet bélszínben.

 

Forrás:

 

https://www.hazipatika.com/

https://nepgyogyaszat.com

https://www.nosalty.hu

https://www.superfitt.hu

 

Keresés